Zavesenie kolies

Správne fungujúce tlmiče zvyšujú bezpečnosť a šetria vám peniaze

Všetky systémy zavesenia vyžadujú nejaký druh tlmenia, ktoré znižuje vibrácie. Spravidla využívajú samostatné tlmiče. Okrem obmedzenia vibrácií majú tlmiče za úlohu udržať pneumatiku na vozovke a tlmiť nárazy na vozidlo. Nesprávna funkčnosť tlmičov zapríčiňuje nerovnomerné opotrebovanie pneumatík a vedie k poškodeniu častí výfuku a zavesenia. Z toho vyplýva, že správne nainštalované a fungujúce tlmiče vám môžu naozaj ušetriť peniaze. Chybný tlmič predstavuje aj bezpečnostné riziko, pretože ak pneumatika nemá zodpovedajúcu priľnavosť, nebude správne reagovať pri brzdení. Môžu sa poškodiť aj časti brzdového systému a riziko sa zvyšuje nielen v situáciách brzdenia, ale aj pri prejazde zákrutami. Problematickejší bude aj rozjazd vozidla.

Ako poznám, kedy je potrebné vymeniť tlmiče?

Vaše auto mení smer a dostáva sa ľahko do šmyku, pneumatiky sú nerovnomerne opotrebované a pri vizuálnej kontrole ste si všimli niekoľko poškodení. Na nerovnom povrchu sa zavesenie kolies dotýka zeme a celková ovládateľnosť je menšia. Pokiaľ vám toto znie povedome a všimli ste si, že vaše auto poskakuje, žiaľ nie radosťou z jazdy, je určite čas na výmenu vašich tlmičov. Svoje tlmiče môžete otestovať tak, že pri pomalej jazde budete stláčať brzdový pedál. Ak bude vozidlo vibrovať, je potrebné vymeniť tlmiče. I keď hore uvedené problémy nepozorujete, tlmiče by sa mali skontrolovať po každých 20 000 prejdených kilometrov. Pokiaľ vaše vozidlo často vozí ťažký náklad alebo ťahá príves či karaván, mali by ste tlmičom venovať osobitnú pozornosť. Odborníci Vianoru vám za rozumnú cenu nainštalujú do vášho vozidla nové tlmiče popredných značiek a radi vám povedia viac o súvisiacich službách. Kontaktujte nás ohľadne vytvorenia ponuky.

Ako fungujú tlmiče?

Tlmiče môžu byť buď jednočinné alebo dvojčinné. Jednočinné tlmiče sú väčšinou plynové, zatiaľ čo dvojčinné tlmiče sú plynové alebo kvapalinové. Úlohou tlmičov je, aby chránili zavesenie kolies pred vibráciami tak, že prevedú kinetickú energiu na teplo. Kvapalinové tlmiče tlačia kvapalinu cez úzke kanáliky. Dvojčinné tlmiče spomaľujú pohyb zavesenia kolies, pretože kanáliky piestu majú ventily, ktoré usmerňujú prietok kvapaliny. Sila tlmenia nárazov má vplyv na jazdné vlastnosti vozidla – mäkké tlmenie je síce príjemné z hľadiska komfortu, ale zhoršuje sa ovládateľnosť vozidla. Vozidlo s tuhým zavesením sa ľahšie ovláda, ale jazdný komfort je menší. Nastavenie tlmičov ovplyvňujú okrem technických aspektov aj vodičove preferencie.