Výmena a oprava čelného skla

 

Naši profesionáli vymenia čelné sklo vášho vozidla alebo ho opravia.

Popis služby

 • Pri moderných vozidlách sú všetky sklá vyrobené tak, aby fungovali ako nosné prvky karosérie, napr. čelné sklo a okienka vo dverách fungujú ako vysoko odolná opora strechy a stĺpikov karosérie. Nesprávne lepené alebo prasknuté sklá neodolávajú tlaku rovnakým spôsobom ako správne lepené neporušené sklo, čo má vplyv na pevnosť karosérie vozidla.
 • Čelné sklo je obzvlášť dôležité pre bezpečnosť pasažierov na predných sedadlách, pretože sa oň opierajú predné airbagy. Pokiaľ nie je lepidlo na čelnom skle dostatočne vytvrdené alebo sklo nie je riadne prilepené, môže airbag pri náraze čelné sklo uvoľniť a airbag nebude fungovať podľa očakávania.
 • Aj opotrebované alebo poškriabané čelné sklo predstavuje bezpečnostné riziko. Viditeľnosť cez také sklo sa môže napr. pri pohľade do oslňujúceho slnka alebo svetiel protiidúceho vozidla zhoršiť natoľko, že vodič nebude takmer nič vidieť. Opotrebované čelné sklo môže navyše spôsobiť, že vozidlo neprejde ročnou kontrolou.

Výmena čelného skla

 • Výmena čelného skla je práca pre profesionála. Pred začatím výmeny čelného skla sa zaistí ochrana palubnej dosky a kapoty. Pred odrezaním lepidla a odstránením čelného skla sa odstránia stierače, zrkadlá, stropné svetlo a všetky spojovacie káble.
 • Po odrezaní čelného skla sa odstráni staré lepidlo, ktoré zostalo na karosérii. Starostlivo sa pripravia všetky plochy, na ktoré bude nanesené nové lepidlo, pretože po jeho nanesení musí byť sklo okamžite nainštalované. Lepidlo sa nanáša buď na sklo, alebo na karosériu. Potom sa čelné sklo správne umiestni a lepidlo sa nechá zaschnúť. Po jeho zaschnutí sa znovu namontujú stierače, tesnenie, zrkadlá a všetky spojovacie káble.
 • Nakoniec sa skontroluje a vyčistí interiér vozidla, kalibrujú sa všetky kamery a radary a uskutoční sa diagnostika ECU: a vy môžete jazdiť.

Oprava čelného skla

 • Malá dierka na vašom čelnom skle sa môže zdať ako zanedbateľný problém, ale ak nebude ošetrená, môže sa prasklina časom zväčšiť a budete musieť opraviť alebo vymeniť celé čelné sklo.
 • Praskliny na čelnom skle sú jedným z najčastejších typov poškodenia automobilov a predstavujú hlavnú príčinu poistných udalostí. Často pritom nezáleží na tom, aké celkové preventívne opatrenia učiníte – prasklinám a dierkam v čelnom skle sa nedá vyhnúť.
 • Medzi najčastejšie príčiny dierok a prasklín čelného skla patria:
  • Kamienky na ceste: Na cestách, kde je veľké množstvo kamienkov (ako napr. štrkové cesty, cesty vo výstavbe alebo diaľnice), sa môžu kamienky a malé odštiepky odraziť od vozidla a zasiahnuť čelné sklo. Čím vyššia je rýchlosť jazdy, tým väčšie je riziko odrazenia kamienka.
  • Priamy náraz: I tie najmenšie nárazy môžu poškodiť sklá vášho vozidla a neobvyklý nie je ani náraz letiaceho vtáka.
  • Zmeny teplôt: Prechody z tepla do zimy pôsobia na sklo tak, že sa rozpína a zmršťuje, čo môže postupom času spôsobovať malé praskliny pozdĺž čelného skla. Riziko vzniku takých prasklín môže zvýšiť i kúrenie zapnuté na maximum vo veľmi chladnom počasí.
  • Počasie: Nepriaznivé počasie, ako sú víchrice a búrky, môžu do vášho čelného skla vystreliť kamienky z cesty. Sklo môže poškodiť aj silné krupobitie alebo padajúci ľad. Aj extrémne horúce počasie môže deformovať čelné sklo a spôsobiť na ňom praskliny.