Kontrolujte tlak hustenia vašich pneumatík

Viac vzduchu vo vašich zimných pneumatikách

Okolitá teplota má významný vplyv na tlak vzduchu v pneumatikách. Pri letných pneumatikách odporúčame riadiť sa hodnotou tlaku hustenia odporúčanou výrobcom vozidla. Zimné pneumatiky je potrebné nahustiť o 0,2 baru viac, než je odporúčaná hodnota pre letné pneumatiky. Teplota v teplej garáži môže byť až o 30 °C vyššia než vonku. Pokiaľ je tlak vzduchu v pneumatikách meraný v garáži, bude príliš nízky pre vonkajšie teploty.  
 
Napríklad: teplota v garáži je 20 °C, zatiaľ čo vonku je -10 °C. Pokiaľ je tlak vzduchu v pneumatikách upravovaný v garáži, musí byť o 0,3 baru vyšší, než je jeho odporúčaná hodnota, aby hustenie pneumatík vyhovovalo vonkajším teplotám. 

Vyššia bezpečnosť a dlhšia životnosť

Okrem správneho tlaku hustenia by mali vodiči zaručiť, že smerové pneumatiky sú namontované na ich vozidlo v správnom smere otáčania. Ten je naznačený šípkou na bočnici. 
Aby sa predĺžila životnosť pneumatík, mala by sa pozícia pneumatík medzi prednou a zadnou nápravou meniť po každých 5 000 až 10 000 prejdených kilometrov. Vďaka tomu sa pneumatiky budú opotrebovávať rovnomernejšie a zmenšia sa rozdiely v ich opotrebovaní. 
Pneumatiky M+S (určené na použitie v zime) je potrebné dôkladne zabehnúť. Prvých 500 kilometrov sa vyvarujte prudkého zrýchľovania a brzdenia. Postupné zabiehanie pneumatík zvyšuje aj odolnosť hrotov: hroty bezpečne zapadnú na svoje miesto a zostanú správne umiestnené na pneumatike.

Pokyny ku kontrole tlaku hustenia

  1. Správny tlak hustenia je uvedený v návode na obsluhu vozidla.
  2. Majte na pamäti, že okolitá teplota má vplyv na tlak vzduchu v pneumatikách: v chladnom počasí musí byť tlak hustenia pneumatík vyšší než pri vyšších teplotách.
  3. Nikdy neupravujte tlak hustenia svojich pneumatík bezprostredne po jazde, pretože pneumatiky sú zahriate.
  4. Nezabúdajte pravidelne kontrolovať tlak vzduchu aj v rezervnej pneumatike.