Kontrolujte opotrebovanie vašich pneumatík

 

Stav svojich pneumatík môžete veľmi jednoducho otestovať použitím predmetov, ktoré máte vo svojej domácnosti. Testy so zápalkou a mincou sú vhodné najmä na hodnotenie stavu nehrotovaných pneumatík.Profiltiefe.jpg

Všetky najnovšie pneumatiky Nokian Tyres sú vybavené indikátormi bezpečnosti jazdy. Vďaka nim môže vodič zhodnotiť stav a bezpečnosť svojich pneumatík. Indikátor sa nachádza v stredovej časti behúňa a uvádza hĺbku hlavnej drážky v milimetroch. Inými slovami - uvádza, koľko ešte ostáva milimetrov behúňa.


Test so zápalkou

Bezpečnosť pneumatiky môžete merať pomocou bežnej päťcentimetrovej zápalky s hlavičkou dlhou 3–4 milimetre. Keď sa zápalka vsunie do drážky, hlavička by v nej mala celá zmiznúť. Test je potrebné uskutočniť na niekoľkých miestach. Pokiaľ je hlavička viditeľná, behúň nie je dostatočne bezpečný na jazdu v zime. Odporúčame minimálnu hĺbku drážky 4 milimetre. Zákon stanovuje 3 milimetre pre zimné pneumatiky a 1,6 mm pre letné pneumatiky.

Test s dvojeurovou mincou

Dvojeurová minca je ešte lepšie meradlo na zisťovanie stavu pneumatiky. Strieborný prstenec na okraji mince je široký necelé 4 milimetre. Pokiaľ vystupuje z drážky, keď do nej mincu umiestnite, a to hoci len nepatrne, mali by ste zvážiť výmenu pneumatiky.

Kontrolujte stav svojich hrotovaných pneumatík

Pokiaľ hroty stále držia, ale kývajú sa zo strany na stranu, má pneumatika výrazne nižšiu priľnavosť. Hrot, ktorý sa hýbe, neprenikne do ľadu a má slabú priľnavosť na snehu a snehovej kaši. Pokiaľ sa uvoľní veľké množstvo hrotov –  a počet hrotov sa pri jednotlivých pneumatikách líši –, môže byť priľnavosť pneumatiky nebezpečne slabá. Podľa legislatívy je maximálna povolená odchýlka v počte hrotov na jednotlivých pneumatikách na vozidle 25 %.
 
I keď je žiaduce sledovať bezpečnosť svojich pneumatík, výsledky nemusia byť dokonale presné a spoľahlivé. Vodiči totiž majú tendenciu preceňovať stav svojich pneumatík. Preto spoločnosť Nokian Tyres vyvinula pri svojich nových pneumatikách indikátor bezpečnosti jazdy (DSI). Indikátor presne ukazuje množstvo zvyšného behúňa a bezpečných kilometrov.