LACNÉ PNEUMATIKY VZ. PRÉMIOVÉ PNEUMATIKY

 

Lacné pneumatiky nie sú ekonomické

Lacné, alebo kvalitné pneumatiky? Keď spotrebiteľ sleduje ponuky pneumatík a snaží sa nájsť vhodné zlacnené pneumatiky, bude musieť pravdepodobne učiniť náročné rozhodnutie: peniaze, alebo kvalita?
 
Spotrebitelia nikdy nechcú platiť viac peňazí za pneumatiky,  či už zimné alebo letné. Cenovo výhodné pneumatiky sú lákavé, ale kvalitné pneumatiky zas zaistia vyššiu bezpečnosť. Avšak zaobstarávacia cena nie je jediným faktorom, ktorý tvorí celkové náklady na pneumatiku za obdobie jej životnosti.

Ako sa pneumatika odvaľuje?

Valivý odpor je kľúčovým faktorom, ktorý má na svedomí celkovú spotrebu vozidla. Pri letných pneumatikách sa na valivý odpor kladie dôraz už dlhý čas. V poslednom období sa valivý odpor stal kľúčovým bodom vývoja aj u výrobcov prémiových zimných pneumatík. Dokonca i hrotované pneumatiky môžu byť z hľadiska valivého odporu úsporné, i keď je pri ich vývoji od počiatku kľúčovou prioritou bezpečnosť.
 
Výrobcovia pneumatík riešia valivý odpor pomocou značných investícií do vývoja produktov. Napodobeniny svojím dezénom často pripomínajú kvalitné pneumatiky, ale konštrukcia ani stavba pneumatiky nie sú zvonku viditeľné. Bez laboratórnych a jazdných testov je ťažké určiť, ako sa bude použitá zmes gumy správať v rôznych podmienkach. Je takmer nemožné odhadnúť vlastnosti pneumatiky iba pohľadom.
 
Valivý odpor sa prejavuje veľkými rozdielmi. Pneumatiky s najlepším valivým odporom môžu ušetriť až 6 % paliva. Dobré pneumatiky zároveň vydržia dlhšie a každý rok ušetríte peniaze za palivo. Nižší valivý odpor zároveň šetrí životné prostredie, pretože znižuje množstvo emisií.

Je lacná pneumatika odolná?

Dobré pneumatiky sú aj odolnejšie. Okrem vysokej odolnosti zaisťujú vyššiu bezpečnosť a úspory na palive. Zodpovední výrobcovia pneumatík vo svojich tlačených materiáloch a na svojich webových stránkach spravidla podrobne predstavujú vývoj svojich produktov a inovácie. Pokiaľ vám reklama na zlacnenú pneumatiku sľubuje jej odolnosť, ekonomickosť a bezpečnosť, ale nemôže vám poskytnúť viac informácií na podporu týchto prísľubov, je vhodné tieto argumenty spochybniť.
 
Odolné pneumatiky znižujú náklady, pretože nie je nutné ich tak často meniť. Na to, ako sa pneumatika správa a nakoľko je odolná, má samozrejme významný vplyv aj štýl vašej jazdy. Normálny, pokojný jazdný štýl bez prudkého brzdenia či iných manévrov, ktoré by viedli k spáleniu gumy, uchová vlastnosti vašich pneumatík. Výsledkom správneho jazdného štýlu sú pneumatiky s vysokou odolnosťou a presnou ovládateľnosťou.

Čo je za nízkou cenou pneumatík?

I keď možno nehľadáte ponuku čo najlacnejších pneumatík, vždy je dobré sledovať zľavy na pneumatiky. Niekedy môžete získať odolnú a bezpečnú pneumatiku s vynikajúcim valivým odporom za rozumnú cenu. To je potom pre vás najlepšou možnou voľbou. Pokiaľ vám výrobca pneumatík alebo predajca ponúka záruku spokojnosti alebo dodatočnú záruku na poškodenie pneumatiky, je to pre vás ešte lepšie riešenie. Záruky môžu dokonca zahrnovať odťahovú službu k predajcovi, takže vždy stojí za to porovnať aj všetky ponúkané doplnkové služby. Menej známi výrobcovia s lacnými pneumatikami ponúkajú spravidla menšie záruky. Osvedčení výrobcovia kvalitných pneumatík majú obvykle lepšiu servisnú sieť a profesionálnejšie služby.