Čo sú Európske klasifikačné štítky pneumatík?
![]() | |
Od roku 2012 pomáhajú európske klasifikačné štítky pneumatík vodičom porovnávať pneumatiky, ktoré sú v ponuke v rámci EÚ. Štítok pripomína energetické štítky na domácich spotrebičoch a umožňuje klasifikovať pneumatiky z hľadiska ich bezpečnosti a palivovej úspornosti. Štítok uvádza priľnavosť za mokra, hlučnosť odvaľovania a palivovú účinnosť pneumatiky a pri zimných pneumatikách obsahuje symbol priľnavosti na snehu a ľade. Všetky hodnoty na štítkoch sú výsledkom testov, ktoré podľa stanovených postupov uskutočňujú všetci výrobcovia predávajúci pneumatiky v EÚ. Štítky sa vzťahujú na všetky letné, celoročné a nehrotované zimné pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV, úžitkové vozidlá, nákladné vozidlá a autobusy.
Cieľom štítkov je uľahčiť výber bezpečnejších a palivovo účinnejších pneumatík
Cieľom štítku pneumatiky je pomôcť vám kúpiť si pneumatiky na základe informovanej voľby. Štítok vás informuje o bezpečnosti pneumatiky na mokrých, zasnežených alebo zľadovatených vozovkách, o jej vplyve na spotrebu vášho vozidla i o jej vonkajšej hlučnosti. Podľa týchto hodnôt je ľahšie vybrať si pneumatiku, ktorá najlepšie zodpovedá vašim potrebám.
Čo by ste mali na štítku zohľadniť, závisí od vašich bežných jazdných podmienok a aj od toho, či si kupujete letné alebo zimné pneumatiky. Napríklad priľnavosť za mokra je dôležitou vlastnosťou letnej pneumatiky, ktorá jazdí v oblasti s častými letnými dažďami, ale aj zimnej pneumatiky používanej v oblastiach s miernymi alebo daždivými zimami. Naopak pri zimnej pneumatike určenej do drsného zimného počasia, ktorá sa pohybuje po ľade a ujazdenom snehu, nie je ani tak dôležitá trieda priľnavosti za mokra, ako skôr označenie priľnavosti na snehu a ľade.
I keď štítok uľahčuje porovnávanie jednotlivých modelov pneumatík medzi sebou, je určite pred konečným rozhodnutím vhodné skonzultovať svoj výber s maloobchodným predajcom pneumatík, nezávislými testami automobilových časopisov či webovými stránkami výrobcov pneumatík.